AgileOne wyróżnione trzeci rok z rzędu w rankingu HRO Today RPO Baker’s Dozen

TORRANCE, Kalifornia, 20 października 2017 – Dzięki skoncentrowaniu się na innowacji i oferowaniu unikalnych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów, już trzeci rok z rzędu firma AgileOne została wyróżniona przez HRO Today. Co więcej, zdobywając nagrody w 2016 i 2017 r., AgileOne wzmocniła swoją pozycję w rankingu RPO Baker’s Dozen po zdominowaniu kategorii średniego szczebla w roku 2015.  

AgileOne pokazuje, że innowacja i wyjątkowe rozwiązania rekrutacyjne połączone z bezpośrednim dostępem do fundamentalnych technologii są kluczem do sukcesu na konkurencyjnym rynku outsourcingu procesów rekrutacyjnych (RPO). Potrzeby przedsiębiorstw ewoluują z utowarowionych usług w zindywidualizowane rozwiązania, a jedynie AgileOne oferuje kompleksową gamę technologiczną i pełen zestaw usług rekrutacyjnych pod jednym dachem. Do usług oferowanych przez AgileOne zaliczają się: 

  • Technologie: AccelerationVMS, AccelerationSOW, AccelerationICC, AccelerationATS, GigSource, AccelerationJP, DriveSRM
  • Usługi zarządzania talentami: MSP (usługi zarządzane), RPO (outsourcing procesów rekrutacyjnych), Direct Sourcing (pozyskiwanie u źródła), Payrolling (obsługa płac), Alumni (absolwenci szkół) 

 

- Dawne granice, jakie istniały w obszarze zarządzania siłą roboczą, zacierają się – mówi Peter Carvalho, Prezes AgileOne. – Chociaż kiedyś biznes jasno definiował pojęcia pracowników tradycyjnych i dorywczych, niezmiennie ważna rola pracowników nietradycyjnych w połączeniu z pojawieniem się nowych metod wykonywania pracy, takich jak umowy krótkoterminowe, sprawiła, że przedsiębiorstwa musiały spojrzeć na swoją siłę roboczą z nowej perspektywy. 

– Rozmowy nie dotyczą już przewagi bezpośrednio zatrudnionych pracowników nad pracownikami dorywczymi; zamiast tego prowadzimy wartościowy dialog na temat optymalizacji siły roboczej i całościowego pozyskiwania talentów – dodaje Carvalho.

– Wprowadzenie narzędzia dedykowanego społeczności profesjonalistów, AccelerationJP, zrewolucjonizowało rynek, ponieważ dzięki niemu umożliwiliśmy pracownikom o szerszej gamie profili zawodowych dotarcie do naszych klientów. 

– Dalej inwestujemy w naszą autorską technologię oraz budujemy strategiczne relacje partnerskie z dostawcami najważniejszych rozwiązań rekrutacyjnych, żeby zaspokajać potrzeby naszych klientów – mówi Tracey Richardson, Wiceprezes, Workforce Solutions w AgileOne. – Podczas gdy zakres pojęcia „pozyskiwanie talentów” rozszerza się, obejmując nie tylko pracowników bezpośrednio zatrudnionych, ale także pracowników nietradycyjnych, takich jak pracownicy tymczasowi, freelancerzy, konsultanci i praktykanci, firma AgileOne ma niezwykłą możliwość oferowania wydajnych narzędzi pozyskiwania talentów, niezależnie od typu pożądanych pracowników. 

– Firma AgileOne podchodzi do kwestii całościowego zarządzania talentami w unikalny sposób – dodaje Elliot Clark, CEO i Przewodniczący w SharedXpertise. – Wielu dostawców usług MSP i RPO kompletuje swoje pakiety rozwiązań zarządzania talentami w oparciu o relacje partnerskie i biznesowe. AgileOne decyduje się budować swoje podstawowe technologie i rozwiązania od wewnątrz. Z przyjemnością obserwujemy, jak pozycja firmy umacnia się w naszym rankingu RPO Baker’s Dozen i niecierpliwie czekamy na dalsze poczynania AgileOne.